Krajšieprsia.sk

Kuna ako škodca – charakteristika kuny a spôsob ako sa jej humánne zbaviť

Kuna ako škodca – charakteristika kuny a spôsob ako sa jej humánne zbaviť

Hoci je kuna mäsožravá, má pestrú stravu a živí sa živočíšnym aj rastlinným materiálom vrátane malých cicavcov, vtákov, vajec, obojživelníkov, bezstavovcov, bobúľ, ovocia, húb a zdochlín. Za zmienku stojí fakt, že kuna bude jesť to, čoho je dostatok, vrátane potravy pre domáce zvieratá či vtáky. Kuny sú však samotárske zvieratá a dospelé zvieratá sa vyhýbajú vzájomnému kontaktu počas väčšiny roka. Sú aktívne počas denného svetla na jar aj v lete, keď sa rozmnožujú. Na jeseň a v zime sú väčšinou aktívne práve v noci, pričom väčšinu času trávia na oddychových miestach. Kuna lesná je mimoriadne obratná a veľmi sebavedomý lezec.

Vedeli ste, že?

  • Kuny majú silný čuch a vo veľkej miere sa naň spoliehajú, keďže im pomáha nájsť potravu, komunikovať s ostatnými kunami a orientovať sa v okolí.
  • Kuny komunikujú prostredníctvom rôznych vokalizácií, vrátane vysokých tónov a štebotania, ktoré používajú na vytvorenie územia, prilákanie kamarátov a varovanie pred možným nebezpečenstvom.
  • V priemere sa kuny vo voľnej prírode dožívajú približne 10 až 15 rokov. Je však známe, že niektorí jedinci žijú v zajatí pokojne aj dlhšie.
  • Väčšina z týchto zvierat radšej žije sama, izolovaná od ostatných predstaviteľov tohto druhu. Kuna lesná má svoj vlastný osobný pozemok a ohraničuje svoje teritórium pomocou špeciálnych pachových značiek, ktoré sa získavajú sekréciou pachových sekrétov z análnych žliaz. Celková plocha, ktorú zviera zaberá, môže dosiahnuť 5000 hektárov. Zvyčajne majú samice pozemok, ktorý je niekoľkonásobne menší ako majú samce.

Pomoc, kuna je pod kapotou auta! Čo s ňou?

Ako sa zbaviť kuny rýchlo a humánne? Univerzálny vysokofrekvenčný odpudzovač kún do auta je kvalitný nemecký produkt pre použitie nielen v automobiloch, ale aj doma, v garáži, alebo pod altánkom, kde nie je prívod elektriny. Zariadenie vysiela vysoko-frekvenčný zvuk v intervaloch, ktorý trvá 60 sekúnd a je ťažko počuteľný pre ľudské ucho, ale neznesiteľný pre kuny.