Krajšieprsia.sk

4 Superpotraviny, ktoré potrebujete mať v kuchyni

4 Superpotraviny, ktoré potrebujete mať v kuchyni

Potraviny plné zdraviu prospešných látok by mali byť súčasťou nášho každodenného jedálnička. Takzvané superpotraviny dokážu stravu obohatiť o celý rad vitamínov a živín, ktoré podporujú fyzickú a duševnú pohodu. Ktoré z nich by ste mali mať aj u vás doma?

  1. Goji

Prvou superpotravinou na našom zozname je goji plný antioxidantov, vitamínov, aminokyselín a minerálnych látok. Okrem vitamínov C, B1, B2, B6 a E sa v bobuliach goji nachádza i vápnik železo, zinok, selén či meď.

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C tak goji posilňuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu. Antioxidanty zas bojujú proti oxidačnému stresu a škodlivým účinkom voľných radikálov.  Goji tiež pôsobí protizápalovo a pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi v norme. Okrem spomenutých zdravotných benefitov goji priaznivo pôsobí aj na tráviaci trakt a trávenie. Vďaka obsahu vlákniny podporuje trávenie a metabolizmus a predchádza celému radu tráviacich ťažkostí. Opomenúť by ste nemali ani jeho vplyv na hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak, vďaka čomu je skvelou prevenciou vážnych kardiovaskulárnych ochorení.

Ak hľadáte spôsob, ako zaradiť goji do vášho jedálnička, skúste to pomocou bio šťavy, ktorá môže byť súčasťou vašej rannej rutiny.

  1. Rakytník

Ďalšou superpotravinou je rakytník. Jeho zaradením do jedálnička obohatíte vašu stravu o vitamíny C, B1, B2, B6, B9, D, E a iné a množstvo minerálnych látok. Rakytníková šťava tiež obsahuje nenasýtené mastné kyseliny omega 3, 6, 7 a 9, vďaka ktorým priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém.

Rakytník je známy aj tým, že znižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje trávenie.

Vedeli ste, že? Vhodným variantom ako dopriať zdravotné benefity superpotravín aj najmenším je detská výživa z ich obsahom.

  1. Arónia

V poradí treťou superpotravinou, ktorá si zaslúži miesto vo vašej kuchyni je i arónia. Tá je rovnako ako goji a rakytník bohatá na vitamíny a minerálne látky. Vďaka skutočne vysokému množstvu antioxidantov účinne chráni organizmus pred oxidačným stresom, spomaľuje starnutie a pomáha pri prevencii a liečbe mnohých chorôb.

Bobule arónie majú vplyv na obeh krvi a posilňujú cievy, čím pomáhajú predchádzať vzniku srdcovocievnych chorôb. Rovnako sú nápomocné aj pri liečbe ochorení močovej sústavy a prechádzajú nepríjemnostiam, akými sú časté močenie a pálenie. Šťava z arónie  navyše prospeje aj vášmu tráviacemu traktu a pomôže vám upraviť trávenie.

  1. Brusnica

Poslednou superpotravinou je brusnica, ktorá je známa predovšetkým pre svoje účinky pri liečbe infekcií močových ciest. Tu sa však zdravotné benefity brusníc nekončia.  Brusnice prečisťujú močové cesty i obličky, čím predchádzajú tvorbe obličkových kameňov.

Vitamín C posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu, zatiaľ čo vápnik pomáha posilňovať nechty, zuby aj kosti.