Krajšieprsia.sk

Alergia a jej prejavy na koži: Kedy spozornieť?

Alergia a jej prejavy na koži: Kedy spozornieť?

Reakcia imunitného systému

Alergia na peľ je odpoveďou imunitného systému na alergény, konkrétne na pele rôznych rastlín, tráv a stromov. Kontakt s alergénom tak spúšťa množstvo nepríjemných príznakov a zdravotných ťažkostí.

Medzi takéto prejavy najčastejšie patrí podráždenie nosovej sliznice, ktoré nastáva po vdýchnutí alergénu. To sa prejavuje opuchom nosovej sliznice, svrbením, pocitom upchatého nosa, výtokom z nosa či častým kýchaním. Kontakt peľu s očami zas spúšťa slzenie očí, začervenanie a opuchy. Na spomínané prejavy alergie na peľ a sennej nádchy sa viažu i poruchy spánku spôsobené ťažkosťami s dýchaním.

Nie je to vždy len o kýchaní

Alergia príznaky však často prejavuje aj na pokožke. Pri kontakte s alergénom začne organizmus produkovať histamín, čím sa jeho koncentrácia v krvi zvýši. Aj keď sa histamín bežne nachádza v ľudskom tele a mnohých potravinách, vo vysokým množstvách spôsobuje zdravotné problémy. K týmto radíme i rôzne prejavy na koži. Najčastejšie ide o svrbenie a začervenanie pokožky. Senná nádcha alebo alergia sa preto spôsobujú opuchy, spomínané svrbenie, pálenie a začervenanie či dokonca ekzém. Ak na pokožke spozorujete spomínané príznaky, obráťte sa na odborníka.

Medzi ďalšie prejavy alergie patrí tiež slabosť, bolesti hlavy, migréna, bolesti kĺbov a poruchy koncentrácie.

Čo pomáha?

S kožnými problémami môžete bojovať liečbou antihistaminikami alebo inými liečivami. Pomôcť zmierniť tieto prejavy alergie by vám však mohla aj zmena jedálnička. Vyhýbať by ste sa mali potravinám a surovinám s vyšším obsahom histamínu, akým sú napríklad údeniny, zrejúce syry, alkoholické nápoje či citrusové plody. Vyhľadávať by ste naopak mali potraviny, s nízkymi hodnotami histamínu. Medzi tie patrí napríklad čerstvá zelenina a ovocie, ovsené vločky či náhrady mlieka. Možností je skutočne veľa.

K vyváženému jedálničku môžete tiež zaradiť výživové doplnky, ktoré pomáhajú zmierňovať príznaky alergie. Ideálne je, ak siahnete po prírodných produktoch, kým je napríklad herb alerg. Ten vďaka svojmu zloženiu podporuje správnu funkciu imunitného systému. Masticha Active zas posilňuje tráviaci trakt a tým i imunitný systém. V neposlednom rade je dobré eliminovať stres a stresové situácie, ktoré rovnako zle vplývajú na alergické reakcie a celkovú pohodu organizmu.