Krajšieprsia.sk

Prirodzené spôsoby, ako zvýšiť serotonín, hormón radosti

Serotonín je jedným z hlavných neurotransmiterov, ktorý sa nazýva hormón dobrej nálady alebo hormón šťastia. Tento hormón je úzko spojený nielen s tvorbou nálady, ale aj s pamäťou, spánkovým cyklom, sexuálnym pudom a stravovacím správaním. Pri nedostatku serotonínu sa človek stáva malátnym, môže sa prejedať alebo naopak hladovať a celkovo má sklony k depresiám. Existuje mnoho spôsobov, ako zvýšiť hladinu serotonínu prirodzene bez použitia liekov. Tieto spôsoby vám pomôžu zlepšiť váš duševný stav a získať energiu.

Jedzte menej cukru

Dnes sa názor na cukor dramaticky zmenil a stavia sa na roveň soli, ktorej konzumácia by sa mala minimalizovať. Príliš veľa cukru môže viesť k cukrovke, obezite a iným zdravotným problémom, ale nás tu zaujíma vplyv na náladu.

Mnohí si všimli, že v zlej nálade chcete jesť viac sladkostí. Je to spôsobené tým, že telo potrebuje sacharidy zapojené do procesu produkcie serotonínu. Problém je v tom, že cukor okamžite zlepší náladu vďaka silnej produkcii serotonínu, ale len na krátky čas. Po krátkom čase nasleduje prudký pokles produkcie, čo vedie k zhoršeniu nálady.

Preto, aby ste neupadli do takého emocionálneho výkyvu, je lepšie znížiť množstvo skonzumovaného cukru, ktorý spôsobuje akúsi závislosť. Namiesto toho jedzte zdravé sacharidy.

Choďte viac vonku

Tu nejde ani tak o čerstvejší vzduch, aj keď ten je určite dôležitý, ale o slnko. Výskum ukazuje, že množstvo slnka, ktoré človek prijíma, súvisí s jeho hladinou serotonínu. To je dôvod, prečo väčšina ľudí dosiahne svoj najdepresívnejší stav počas dlhotrvajúcich zamračených období, keď je veľký nedostatok slnka.

Ide o to, že vďaka slnečným lúčom telo produkuje vitamín D, ktorého nedostatok je pozorovaný takmer u celej populácie planéty. Tento vitamín ovplyvňuje imunitu a náladu a ak je ho málo, zhoršuje sa tvorba serotonínu. Produkciu serotonínu najviac ovplyvňuje prechádzka v slnečnom letnom počasí, pretože zelená farba, ktorá nás obklopuje, má potom pozitívny vplyv na náladu.

Vyhnite sa akýmkoľvek stimulantom

Často môžete počuť, ako sa ľudia povzbudzujú pár pohárikmi alkoholu alebo užívaním nelegálnych látok. Takéto stimulanty skutočne ovplyvňujú zvýšenú produkciu hormónov radosti, ale len dočasne. Tolerancia na tieto látky sa čoskoro vyvinie a trvá stále viac a viac, aby ste sa opäť cítili povznesene.

Pritom už jeden pohár vína denne ovplyvňuje zhoršenie produkcie serotonínu, takže tu nie sú prípustné dávky. Pokúste sa opustiť zlé návyky a zistíte, o koľko lepšie sa budete cítiť. Áno, spočiatku to bude horšie kvôli pomalému návratu tela do normálu, ale potom, keď adaptácia pominie, budete častejšie pociťovať návaly dobrej nálady, a to si nebude vyžadovať vonkajšie stimulanty.

Zacvičte si

Ľudské bytosti sú pohyblivé stvorenia, ako to určila evolúcia. Bez pohybu sa meníme na krehké stvorenia, ktoré trpia fyzicky aj psychicky. Ak sa zapojíte do mierneho cvičenia, povedie to k uvoľneniu chemikálií na dobrý pocit, vrátane serotonínu. Výskumy dokazujú, že cvičenie je účinným antidepresívom.

Preto, ak sa cítite v strese a chápete, že už dlho ste nemali prílivy dobrej nálady, môžete sa venovať ľahkému joggingu, bicyklovaniu, plávaniu alebo posilňovni. Nezáleží na tom, aká bude záťaž, hlavná vec je, že vám prinesie potešenie a nenesie veľa zdravotných rizík. Pre väčšiu efektivitu sa oplatí cvičiť na čerstvom vzduchu.

Choďte na masáž

Masáž je jednou z najstarších liečebných procedúr, ktorú si lekári veľmi cenia aj dnes. Dobrá masáž uvoľní nielen svaly, ale aj psychiku. Štúdie ukázali, že po masáži moč a sliny obsahujú v priemere o 31 % menej kortizolu, stresového hormónu, a o 28 % a 31 % viac serotonínu a dopamínu. Zatiaľ nie je jasné, či sú tieto ukazovatele spojené s fyzickým vplyvom alebo duševným uvoľnením, ale je jasné, že to naozaj funguje.