Krajšieprsia.sk

9 tipov ako opticky zväčšiť malý byt

Nie každý človek si dokáže kúpiť veľký byt alebo dom, a preto je niekedy nevyhnutné uskromniť sa na začiatok aj v niečom menšom, ale napriek tomu sa dá niekoľkými spôsobmi a trikmi priestor zväčšiť, hoci metráž bytu sa nezmenila, ilúziou oklamaný mozog si myslí , že ten priestor je väčší ako v skutočnosti.

1.tip – svetlé farby

Farba stien nemusí byť len biela, môže mať rôzne odtiene od bielej až po žltú, jemné pastelové farby, môžu byť teplé aj studené, ale ich vhodnou kombináciou dosiahnete, že izba sa bude javiť svetlá a vzdušná. Ak máte radi tmavé farby, skúste ich zvoliť na nábytku alebo doplnkoch, všetko z mierou , najideálnejšia je kombinácia max. dvoch farieb, zvoľte ich podľa toho načo sa miestnosť používa- kuchyňa svetlejšie a teplé farby, v spálni chladnejšie modré alebo zelené, červená  môže byť vzrušujúca, ale rovnako aj rušivá počas spánku.

2.tip – horizontálne verzus vertikálne

Ak je byt malý, je potrebné hľadať všetky možné kúty a škáry, kde si môžete urobiť odkladací priestor. Je dobré si spraviť skrine na mieru, prípadne kombinovať úzke vysoké skrine s otvorenými poličkami no ak je v nich chaos pôsobí to neesteticky. Je dobré nábytok odsunúť od steny, opticky sa tak miestnosť rozšíri /predĺži podľa umiestnenia, môže pomôcť aj zrkadlo, ale rovnako jeho zlé umiestnenie pôsobí rušivo napr. v spálni, stále máte pocit , že niekto s vami v miestnosti, hoci je to váš vlastný odraz. Ak je priestor dá sa využiť dlhé a vysoké skrinky napríklad okolo dverí a hore do najvyšších umiestnite veci, ktoré málo používate , prípadne sú sezónne , ako napr. vianočné ozdoby/vence/ veľkonočné vajíčka/korbáč…, prípadne veci na stanovanie /spacie vaky /karimatky a iné náčinie, nožíky /koše na piknik. Potom viete využiť priestor za dverami niekedy aj nad dverami do izieb, ak máte posteľ na vyvýšenom mieste pod schodmi viete schovať pracovný kútik, urobiť schodisko na mieru v podobe schodiskových zásuviek ako botník/perinák , prípadne veci , ktoré používate často, aby k nim bol dobrý prístup. Ak budeme niečo chcieť horizontálne, dobrým riešením je vstavaná skriňa, prípadne vyklápacia posteľ. Ak máte posteľ pri ste po celej jej dĺžke  si môžete vytvoriť knižnicu na najčítanejšie knihy, dekorácie prípadne kvety.

3.tip – nehromaďte veci

Ak sa niekam nasťahujete postupným zariaďovaním začínate hromadiť. Dajte si za cieľ odkladať veci po použití hneď na miesto , ktoré ste im určili hneď na začiatku/zmenili po nejakej dobe. Veci staré roztrhané /neopraviteľné – použiť na handry ak sa dá, ak nie tak vyhodiť, v prípade zachovalých vecí /nových/ zánovných v skratke použiteľných na bežné nosenie , máte niekoľko spôsobov ako s nimi naložiť- predať /darovať /vymeniť na nejakej burze/darovať charite /detskému domovu/núdznym v okolí/predať cez nejakú predajnú aplikáciu /skupinu typu bazoš a pod. Ak si kúpite niečo nové , premyslite si čo so starým , jednoducho , aby nedochádzalo k hromadeniu staré musí preč, inak bude zaprataný celý byt.

4.tip- nábytok ďalej od steny

Je veľkým omylom v malých bytoch umiestňovať nábytok nacapený úplne na stenu, nezískate viac priestoru v strede miestnosti akoby sa to mohlo javiť , práve naopak, nábytok prestane, tkz. dýchať a môžu sa vytvoriť plesne z nahromadenej vlhkosti , prípadne sa môže poškodiť stena oderom.

5. izbové rastliny

Mali by byť malej veľkosti , aby sa zmestili do kvetináčov o priemere 10-15 cm, lebo aj tie zaberajú miesto. Ak máte v byte tmavý kút a chcete ho skrášliť kvetom voľte také , ktoré milujú tmu , alebo polotieň, aby sa im u vás darilo.

6. Otvorený priestor

Ak máte radi veľké otvorené priestory , zrušte dvere kde nie sú potrebné prípadne nahraďte klasické dvere , koľajničkovými posuvnými, zaberú menej miesta a dajú spraviť tak , aby zmizli v stene a stanú sa  neviditeľné.

7. netradičné priestory na odkladanie

Bežne má každý človek v byte priestory , ktoré majú svoj potenciál , ale nevyužíva sa lebo sa často o ňom nevie. Priestor po spodnou doskou konferenčného stolíka, dá sa tam vyrobiť po celej šírke zásuvka aj , keď bude možno na výšku iba 4-5 cm , ideálna je na kolieskach na dobrú manipuláciu a dajú sa tam schovať papiere , záručné listy /manuál prípadne zošit s heslami , alebo aj ovládače od televízora pred zvedavými detskými ručičkami

Ďalším priestorom je skrinka alebo polička nad pračkou , alebo nižšou chladničkou, kde môžu byť uložené napr. kozmetika, šminky , odličovacie obrúsky , prípadne poskladané uteráky/osušky alebo drogéria  nad chladničkou môžu byť potraviny , ktoré nepotrebujú chlad prípadne sa uložia do boxov sypké potraviny , prípadne konzervy. Nepreťažovať , aby sa neprelomila.

Ak máte 15-20 cm priestor z boku pračky, tiež sa ta dá vložiť úzka skrinka so zásuvkami, kde sa dá odložiť prací prášok , aviváž , chemikálie na čistenie a pod.

Útroby sedačiek a postelí , skoro každá sedačka /posteľ /válenda má odkladací priestor, kde sa dajú odložiť v krabiciach alebo vákuových vreciach rôzne oblečenie podľa sezóny, posteľné obliečky ,poťahy alebo aj hračky , prípadne málo využívané veci

8. vyvýšená posteľ /oddelený spací kút.

Možno ste už videli akoby nadstavbu v jednoizbovom byte možno 1,5 až 1,7 m od zeme a pod takouto posteľou vznikne veľký priestor , ktorý sa dá využiť ako pracovný kút prípadne sa tam dá zriadiť šatník alebo ďalšia izba ak sa okolo rámu postele dajú spraviť zásuvné dvere a tak oddeliť spáľňu od zvyšku bytu , prípadne z drevených schodov spraviť zásuvky na odkladanie topánok alebo z boku schodiska spraviť knižnicu a veľký čitateľský kút, prípadne čokoľvek vás napadne aj iné..

Každý človek si zariadi byt, aby bol spokojný a dobre sa mu bývalo.

Zabezpečte svoj malý byt s kamerovými systémami

Kamerové systémy môžu byť užitočným prídavkom pre malý byt. Ponúkajú bezpečnosť a monitorovanie, ktoré môžu zvýšiť komfort a pocit pohody. Uistite sa, že zvolíte kompaktné a diskrétne kamery, ktoré sa ľahko zmestia do vášho priestoru, a umiestnite ich tak, aby pokrývali dôležité oblasti. To vám umožní mať kontrolu nad svojím bytom bez zbytočného zaberania cenného miesta. Pri výbere kamerových systémov zvážte ich veľkosť, umiestnenie a schopnosti monitorovania, aby ste dosiahli optimálne výsledky pre váš malý byt.

Bc. Ľubica Bombalová