Krajšieprsia.sk

6 klamstiev , ktorým sa kŕmime každý deň

6 klamstiev , ktorým sa kŕmime každý deň

Skoro všetci ľudia majú svoje vlastné ubezpečenia , ktorým veríme, a z takmer 100% pravdepodobnosťou sú klamlivé. Klameme samých seba o tom , že niečo je tak alebo onak a pritom to vôbec nie je pravdivé. Tieto lži nám pomáhajú odkladať dôležité rozhodnutia. Necháme si kvôli nim unikať život pomedzi prsty.

Na všetko budete mať veľa času

Toto klamstvo je upokojujúce na toľko , že na všetko máte v živote čas. Nikdy nedosiahnete svoj cieľ , ak sa do neho nepustíte teraz. Budúcnosť nám nepatrí, všetko môžeme dosiahnuť svojim rozhodnutím tu a teraz. Minulosť už nezmeníte, ten čas ste už premrhali a utiekol vám pomedzi prsty. Konkrétne kroky , ktoré ste nevykonali už nedobehnete.

Čoskoro sa zlepší situácia s peniazmi

Ak nezačnete robiť na odstránení svojich dlhov ihneď. Keď nezmeníte svoj postoj k peniazom, nikdy sa nič nezmení. Zvyky sa zázračne nemenia, zahŕňa to míňanie/šetrenie. Ak chcete pracovať na zmene zvykov, musíme rozhodnúť tu a teraz, na zmenu treba čas približne 28 dni , na utvrdenie nového zvyku/postoja.

Zajtra začnem cvičiť/lepšie sa stravovať

Čakanie na správny čas,  zvolenie si začiatku roka /od pondelka ,dáva našej  potencionálnej zmene zvyku príťažlivosť, no nepomáha tak , akoby sme od toho čakali. Predsavzatia , ktoré si dávame väčšinou málokedy  dodržíme, prípadne ich uskutočňujeme príliš krátko na to , aby sa zo zmeny stal zvyk , a v našom mozgu sa vytvorili nové spojenia, potrebuje skoro mesiac. Na to , aby sa zo zvyku stala automatické rozhodnutie, pri viacerých možnostiach aj pol roka. Ďalšia lož je ak si nahovárame , že musíme vyčkať na lepšiu konšteláciu hviezd/priaznivú situáciu , a do vtedy naše rozhodnutie na zmenu odložíme na neurčito dokonca aj na nikdy.

Príliš neskoro niečo meniť/z niečím začať

Patrí k pohodlným klamlivým výhovorkám, že na to , čo sme chceli kedysi dosiahnuť sa minul čas, je neskoro študovať medicínu , keď máte 50 na krku(už nám neslúži pamäť ako za mlada, pripadal by ste pri spolužiakoch ako ich otec, nie rovesník- spolužiak, nechce sa už meniť zabehané cestičky desiatky rokov nezmenené, príliš veľa učiva a pod.) tento typ klamstva nám bráni , uskutočniť a naplniť naše ciele a sny.

Nedokážem to

Najväčšou lžou nášho života je podceňovanie sa , že niečo nedokážete, je to príliš ťažké, nemáte na to odvahu a ani chuť. Daná vec je pre mladých , už som príliš starý na takúto zmenu. Najhoršie na tomto klamstve je to , že danú vec /činnosť /štúdium ani nevyskúšate ,a teda sa nikdy nedozviete , či by ste to zvládli. Radšej sa dopredu bojíte, že niečo nezvládnete, hoci tomu nedáte ani šancu. S touto lžou si podkopete svoje vlastne sebavedomie. Následne si začnete vyčítať, že ste tomu nedali šancu ani nevyskúšali, no v tom prípade , ale nedokážete s istotou tvrdiť , že niečo nedáte /nezvládnete. Podceňovanie svojich schopností a talentov vedie k pochovaniu svojich nádejí a plánov. Ovládne vás a vašu myseľ strach

Príliš zaneprázdnený na nejakú zmenu

Často si okolo seba vytvoríte bublinu, z ktorej za žiadnu cenu nechcete vystúpiť a podniknúť zmenu. Obklopíte sa veľkým množstvom úloh a tvárite sa ,aký ste zaneprázdnený. Svoju zmenu si nechcete  pripustiť, tvárite sa že na ňu nemáte čas. Myslíte si , že raz príde ten čas , kedy prestanete byť zaneprázdnený a budete mať čas. Veríte , že budúcnosť bude zázračne odlišná od súčasnosti. Keď dokončíte projekt , môžete ho opustiť, príde na vás iné veci , ktoré zaberú všetok čas.

Veľa klamstiev v našom živote vyplýva s našich rozhodnutí nič nekonať na našu zmenu.

Bc. Ľubica Bombalová