Krajšieprsia.sk

7 dôvodov, prečo užívať ashwagandhu

7 dôvodov, prečo užívať ashwagandhu

Ashwagandha, známa aj ako indický ženšen je rastlina, ktorá sa v ajurvédskej medicíne používa už tisíce rokov. Jej účinné látky sa nachádzajú v koreni a množstvo doplnkov výživy sa vyrába práve z extraktu z koreňov ashwagandhy. Prečo by ste ju mali používať a aké má ashawagandha účinky?

Účinky a použitie ashwagandhy

Okrem toho, že pomáha znižovať zápal a je účinná pri optimalizovaní hladiny hormónov štítnej žľazy, má aswagandha ešte mnohé iné pozitívne zdravotné účinky. Prečo by ste ju mali skúsiť?

  1. Pomáha zvládať stres

Patrí medzi tzv. adaptogény, ktoré pomáhajú telu obnoviť prirodzenú odolnosť voči stresovým faktorom. Má pozitívny vplyv na mentálne zdravie. Znižuje hladinu stresových hormónov ako kortizol. Je tak vynikajúca pri chronickom strese, úzkostných stavoch a dokonca depresiách.

  1. Pozitívne vplýva na nervový systém

Môže zlepšovať kognitívne funkcie ako pamäť, pozornosť, či rýchlosť myslenia. Jej pozitívne účinky sa prejavili aj u pacientov trpiacich Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou alebo demenciou.

  1. Zlepšuje spánok

Pravidelné užívanie ashwagandhy sa podpíše pod kvalitnejší spánok. Okrem toho môže ovplyvniť aj dĺžku spánku a čas, ktorý potrebujete na zaspávanie.

  1. Zlepšuje fyzickú a športovú výkonnosť

Výživové doplnky s výťažkom z koreňa ashwagandhy majú schopnosť zlepšovať regeneráciu svalov po fyzickom výkone. Znižujú svalovú únavu a naopak, pomáhajú zvýšiť vytrvalostný výkon a svalovú silu.

  1. Pozitívne vyplýva na imunitný systém

Na oslabenú imunitu má vplyv aj chronický stres. Ashwagandha prispieva k zmierneniu stresu a tak má pozitívny vplyv na odolnosť organizmu voči zdravotným ťažkostiam.

  1. Zlepšuje reprodukčné zdravie

A to tak u mužov ako aj u žien. U žien zachováva optimálnu hormonálnu rovnováhu a prispieva k sexuálnemu zdraviu.

  1. Môže pomôcť pri chudnutí

Užívanie ashwagandhy môže pozitívne ovplyvniť aj chudnutie. Tým, že zmierňuje stres, obmedzuje nutkanie na prejedanie sa. Samozrejme, len vďaka tomu neschudnete. Ashwagandha však môže byť pri regulácii hmotnosti nápomocná.

Jediný výživový doplnok vám tak môže zlepšiť mentálne zdravie, pomôcť k lepšiemu spánku, ale aj podporiť znižovanie hmotnosti a posilniť imunitu.