Krajšieprsia.sk

Hľadáte darček pod stromček? Kúpte kvalitné turistické topánky

Hľadáte darček pod stromček? Kúpte kvalitné turistické topánky

Ak vaša rodina holdujte turistike, skvelou ideou na darček pod stromček sú turistické topánky. Kúpte ich celej rodine a môžete sa spoločne tešiť na jarné dobrodružstvá v horách. Čo vlastne znamená kvalitné topánky? Aké vlastnosti majú mať topánky do hôr, aby chránili i dlho vydržali? S výberom topánok vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Čo od turistickej obuvi očakávate?

Výber správnej turistickej obuvi môže ovplyvniť váš zážitok z turistiky. Investujte čas a úsilie do výberu topánok, ktoré budú nielen štýlové, ale hlavne funkčné a bezpečné pre vaše dobrodružstvá v prírode. Dobré turistické topánky vám zaručia, že budete pripravení na výzvy terénu a chránení pred jeho nástrahami.

Pred kúpou topánok do hôr si premyslite, aký typ turistiky budete vykonávať. Či ide o ľahké prechádzky, viacdňové túry, alebo náročné výstupy v horách. Každý typ terénu vyžaduje iné vlastnosti obuvi.

Turistická obuv podľa terénu

Od terénu závisí strih obuvi a tiež jej podošva. Turistická obuv s dizajnom podošvy s členením a vyššími drážkami pomáha udržiavať stabilitu počas chôdze po skalách alebo pri náročnejšom výstupe do prudkého kopca. Na jednoduchšie prechádzky po lese vám bude stačiť hladšia podošva a flexibilné materiály.

Terén ovplyvňuje tiež strih topánok. Nižšia pánska a dámska turistická obuv je vhodná na túry v rovinatom alebo mierne zvlnenom teréne. Ak milujete zdolávať kopce, musíte si kúpiť topánky, ktoré majú výšku strihu nad členky.

Materiál ovplyvní pohodlie i životnosť

Kvalitné turistické topánky by mali byť vyrobené z vodeodolných a priedušných materiálov. Vodotesnosť chráni pred dažďom a bahnom, zatiaľ čo priedušnosť udržuje nohy suché aj počas aktívnej turistiky. Veľmi ľahké a priedušné sú textilné topánky, ktoré sú však náchylné na poškodenie. Kožená obuv je síce menej ľahká, ale vydrží roky a dobre odoláva vlhkosti. Pre túry za každého počasia musíte investovať do obuvi s membránou, ktorá neprepustí mokro do vnútra topánok.

Dbajte na správnu veľkosť topánok

Veľkosť je kľúčovým faktorom pre pohodlie. Turistické topánky by mali byť dostatočne veľké na to, aby poskytovali dostatok priestoru pre pohyb prstov. No musia tiež obopínať chodidlo, aby sa v topánke nehýbalo a netvorili sa na prstoch a päte bolestivé pľuzgiere. Topánky by mali mať dostatočne pevnú konštrukciu na udržanie stability, ale zároveň by mali byť dostatočne flexibilné pre prirodzený pohyb chodidla. Choďte do obchodu v neskorých popoludňajších hodinách, keď sú nohy najviac roztiahnuté.

Stielka a vložka udržiavajú hygienu vnútra obuvi

Kvalitná stielka a vložka pridávajú pohodlie a tlmenie nárazov. Materiály, ako je pamäťová pena alebo ortopedická vložka, môžu pomáhajú proti únave nôh aj po dlhom dni v teréne. Pred kúpou neváhajte topánky vyskúšať a porovnávať rôzne značky a modely.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter