Krajšieprsia.sk

Alergia na citrusy: Aké sú jej príznaky?

Alergia na citrusy: Aké sú jej príznaky?

Citrusové plody – pomaranče, grapefruity, citróny a limetky sú známe vysokým obsahom vitamínu C a mnohých iných zdraviu prospešných látok. Avšak pre niektorých ľudí môže konzumácia týchto plodov spôsobiť alergickú reakciu.

Alergia na citrusy je typom potravinovej alergie. Je to stav, kedy imunitný systém nesprávne identifikuje proteíny v citrusových plodoch za nebezpečné a spúšťa obrannú reakciu.

Pozor! Je dôležité poznamenať, že aj keď alergie na citrusy nie sú tak bežné ako iné potravinové alergie, môžu byť rovnako závažné a v niektorých prípadoch život ohrozujúce.

Alergia príznaky prejavuje u každého inak, ale často zahŕňajú:

Kožné reakcie

  • Tieto príznaky môžu zahŕňať svrbenie, začervenanie, vyrážky a opuchy, najmä okolo úst a na perách.

Gastrointestinálne príznaky

  • Niektorí ľudia môžu zažiť tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha alebo hnačka.

Reakcie dýchacieho systému

  • Tieto reakcie môže ísť o ťažkosti s dýchaním, kýchanie, kašeľ či opuch hrdla.

Anafylaxia

  • V zriedkavých prípadoch môže alergia na citrusy spôsobiť anafylaktický šok, čo je vážna a rýchlo sa vyvíjajúca alergická reakcia, ktorá môže byť život ohrozujúca.

Príznaky sa obvykle objavia krátko po konzumácii citrusových plodov. Ak máte podozrenie, že môžete mať alergiu na citrusy, je dôležité konzultovať to so svojím lekárom alebo alergológom.

Liečba alergie na citrusy zahŕňa najmä vyhýbanie sa citrusovým plodom a produktom, v ktorých sa nachádzajú. Vždy si dôkladne prečítajte etikety potravín a kozmetických prípravkov.

V prípade alergickej reakcie vám môžu od nepríjemných ťažkostí pomôcť antihistaminiká. Iné doplnky stravy ako Masticha Active pomáha podporiť zdravie tráviaceho traktu. Herb Alerg zas pomáha zmierniť prejavy alergie.