Krajšieprsia.sk

Neočakávané účinky, ktoré majú známe potraviny na telo

Vedeli ste, že aj jednoduché a známe potraviny môžu mať vážny účinok ako niektoré chemikálie, ktoré sa dostali do žalúdka? Niektoré známe potraviny totiž pôsobia na organizmus nečakane, ak to s nimi preženiete.

Príliš veľa mäsa môže zhoršiť zápach potu

Vedci z amerického Národného inštitútu zdravia, vykonali experiment na 17 mužoch a určili negatívny účinok jedenia mäsa. Muži dva týždne držali mäsitú diétu a v posledný deň experimentu nosili špeciálne vložky do podpazušia na zachytávanie potu. Vložky následne oňuchalo 30 žien, ktoré hodnotili vône podľa príjemnosti, príťažlivosti, mužnosti a intenzity.

Potom tí istí muži boli dva týždne na vegetariánskej strave a úplne sa vzdali mäsa. V posledný deň experimentu sa pot opäť zhromaždil a ukázal tým istým ženám. Ukázalo sa, že vôňa vegetariánskeho potu je pre ženy menej intenzívna, príjemnejšia a príťažlivejšia.

Sója môže spôsobiť zhoršenie plodnosti

V dnešnej dobe sa sója nachádza takmer všade, najmä vo výrobkoch, ktoré majú byť adekvátnou náhradou mäsových jedál. Vo všeobecnosti je sója celkom neškodná a dokonca užitočná, ale nie pre zdravie mužov. Faktom je, že podľa rôznych štúdií majú muži, ktorí pravidelne jedia jedlá so sójou, polovičný počet spermií v porovnaní s tými, ktorí takéto jedlo nekonzumujú. Vedci tvrdia, že za to môžu izoflavóny, rastlinné zlúčeniny s účinkami podobnými estrogénu, ktoré sa nachádzajú v strukovinách.

Pitie príliš veľkého množstva kávy môže spôsobiť halucinácie

Káva je vo všeobecnosti zákerný produkt. Na jednej strane povzbudzuje a pomáha prežiť v situáciách, keď sa chystáte omdlieť od únavy. Na druhej strane sa čoraz častejšie objavujú názory, že ide o dosť škodlivý nápoj, ktorý pôsobí na srdce a tlak. Je tiež výborným preháňadlom, najmä v kombinácii s cigaretou.

Okrem vyššie popísaných negatívnych vplyvov však existuje ešte jeden rovnako nebezpečný – sluchové halucinácie. Vedci po vykonaní výskumu zistili, že pravidelné pitie viac ako piatich šálok kávy denne môže pod vplyvom veľkého množstva kofeínu spôsobiť sluchové halucinácie v dôsledku zmyslových porúch. Ľuďom sa začína zdať, že je niekto v blízkosti, počujú, čo tam nie je, a zažívajú stres.

Niektoré druhy korenia môžu spôsobiť silné bolesti hlavy

Každý, kto môže bezpečne jesť jalapeňo papričky, sa chváli svojou výdržou pri jedení pálivého. Ale podľa Scovilleho stupnice majú jalapeňos hodnotenie 1 000 až 20 000 jednotiek v závislosti od stupňa zrelosti a ľudského vnímania. Toto je priemerný indikátor ostrosti.

Ak hľadáte skutočné vzrušenie, existujú papriky ako Trinidad Scorpion a Carolina Reaper. Prvý na Scovilleho stupnici má hodnotenie 1,46 milióna jednotiek a druhý od 1,15 do 2,2 milióna.

Takéto obrovské množstvo tepelnej energie spôsobuje veľmi neočakávané následky, vrátane symptómov reverzibilnej mozgovej vazokonstrikcie. V tomto stave je mimoriadne silná intenzívna bolesť hlavy v dôsledku zovretia krvných ciev v mozgu. Tí, ktorí tento stav zažili, opísali bolesť tak intenzívnu, že doslova prosili iných ľudí, aby ich zabili a ukončili ich utrpenie.

Ak ste citlivejší na pikantné, nemusíte skúšať tieto druhy paprík a kajenské papriky, ktoré sa pohybujú od 30 000 do 50 000 na Scovilleho stupnici, vám môžu stačiť.

Niektoré ryby môžu spôsobiť halucinácie

Keď niekto povie, že ryba je oveľa zdravšia a bezpečnejšia ako mäso, jednoducho nevidí celkový obraz. Ryby, najmä nedravé, sa živia najmä riasami a fytoplanktónom a môžu jesť aj rastliny, ktoré majú halucinogénny účinok. To platí najmä pre tie ryby, ktoré žijú v teplých vodách, napríklad na juhu Čierneho mora a v Stredozemnom mori.

Vo francúzskom Cannes bol zaznamenaný prípad otravy rybou sarpou v reštaurácii. Po večeri muž začal mať horúčku, vracal a videl aj zrakové halucinácie. Celkovo trvala intoxikácia muža 36 hodín.

Vplyv zubnej protézy na stravovanie: Poznajte možné účinky a riešenia

Zubná protéza môže ovplyvniť aj vašu skúsenosť s potravou. Niektoré potraviny môžu byť ťažšie na spracovanie s protézou, čo môže viesť k nepohodliu alebo dokonca k obmedzeniu stravy. Je dôležité byť oboznámený s týmito vplyvmi a hľadať možnosti, ktoré zabezpečia pohodlné a bezproblémové jedenie s vašou zubnou protézou.