Spánok je záhadný stav, ktorého presný účel stále nie je jasný. Niektorí vedci tvrdia, že je potrebný na regeneráciu, iní, že je potrebný predovšetkým na spracovanie informácií prijatých počas dňa. V každom prípade spánok nie je úplne pochopený a navyše sa počas neho vyskytujú rôzne nezvyčajné javy..
Niekoľko desiatok sekúnd nedýchate
Existuje porucha nazývaná spánkové apnoe. V skratke ide o zastavenie pľúcnej ventilácie počas spánku na viac ako desať sekúnd. Spánkové apnoe vzniká v dôsledku zúženia horných dýchacích ciest a možno ho identifikovať podľa chrápania.
Normálne, ak sa to tak dá nazvať, zadržanie dychu trvá 20 až 30 sekúnd. To znamená, že nedýchate pol minúty. V závažných prípadoch sa dýchanie zastaví na 2 alebo dokonca na 3 minúty niekoľkokrát za noc, čo môže byť až 60% celkového času spánku.
Napriek takémuto dlhšiemu nedostatku kyslíka môže človek trpiaci spánkovým apnoe žiť rovnako dlho ako niekto, kto takýto problém nemá. A predsa, ak si všimnete dennú ospalosť, zhoršenie pamäti a inteligencie, ako aj neustálu únavu, môže ísť len o spánkové apnoe.
Môžete vstať a jesť
Príbehy o v sne chodiacich ľuďoch dnes nikoho neprekvapia. Iná vec je pokus o neskorú večeru v spánku. Ak ste veľmi vystresovaní a emocionálne citliví, môže sa u vás vyvinúť stav nazývaný bulimická parasomnia.
Je to niečo ako námesačnosť, ale človeka v tomto stave zaujíma v prvom rade chladnička. Osoba trpiaca touto poruchou môže vstať z postele, ísť do kuchyne, niečo zjesť a potom si ľahnúť a ďalej snívať, bez jediného prebudenia.
Môžete mať sex bez toho, aby ste o tom vedeli
Ďalším podobným mechanizmom ako je ten predchádzajúci a súvisiacim s parasomniou je sexsomnia. V stave tejto duševnej poruchy môže mať človek sex počas spánku alebo sa venovať inej sexuálnej aktivite. Navyše, všetky sexuálne akcie prebiehajú v bezvedomí a vy si na takú aktivitu ani nespomeniete.
A keď sa niečo zapamätá, bude sa to považovať za sen na sexuálnu tému. Najstrašnejšie na tomto stave je, že človek trpiaci sexsomniou sa môže na partnera pozerať s otvorenými očami, no jeho pohľad bude prázdny.
Môžete nájsť riešenie na problém, ktorý vás už dlho trápi
Väčšina ľudí pravdepodobne zažila tento efekt, keď sa zobudíte s myšlienkou na stručné, elegantné riešenie problému, ktorý vás už dlho trápi. Je to spôsobené tým, že mozog vo sne analyzuje prijaté informácie a vytvára logické reťazce, aby v budúcnosti prepojil nové poznatky s existujúcimi. Takto môže náhodne nájsť riešenia problémov, čo vás dostane do stavu emocionálneho vzrušenia a dokonca vás aj prebudí.
Jediná škoda je, že veľa inteligentných myšlienok, ktoré sa objavia ihneď po prebudení, sa takmer okamžite stratí, pretože ste stále neopustili svoj ospalý stav.
Dozviete sa niečo nové
Výskumy ukazujú, že sa náš mozog, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, počas spánku ani čiastočne nevypne. Môže byť dokonca oveľa aktívnejší ako počas bdelosti a analyzovať prijaté údaje. Podľa vedcov tiež nie je mozog hermeticky uzavretý pred informáciami prichádzajúcimi zvonku a dokáže analyzovať zvuky, pachy, dotyky a ďalšie signály prichádzajúce zo zmyslov.
Na skutočnosti, že si môžete zapamätať informácie vo sne, je založených veľa metód učenia, napríklad jazykov. Tie však často neberú do úvahy skutočnosť, že k zapamätaniu informácií dochádza iba počas fázy REM spánku, a aj to nie úplne.
Môžete odoslať správu zo svojho smartfónu
Táto porucha je pomerne mladá, pretože závislosť na sociálnych sieťach sa objavila relatívne nedávno. Keď spíte a ste silne prepojení so sociálnymi sieťami, môžete zdvihnúť telefón a napísať nesúvislú správu, ktorá sa vám bude zdať logická. Je to niečo ako verzia slintania počas spánku, ale v modernom štýle.
Štúdia, ktorú uskutočnila Villanova University na 300 účastníkoch, odhalila, že 25 až 35 % subjektov posielalo textové správy, keď spalo.