Krajšieprsia.sk

Táto bylinka má strašidelný názov ale magické účinky. Poznáte ju?

Málokto ju pozná a ešte menej ľudí vie o jej zázračných liečivých účinkoch. Hovoríme o rastlinke nazývanej Čertov pazúr (Harpagophytum procumbens).

Harpagofyt je charakteristický plazivými výhonkami, ktoré môžu byť dlhé aj viac ako jeden meter.  Spoznáte ho aj podľa jasne fialových alebo tmavoružových kvetov. Niekedy sa môžu objaviť aj v červenej či bielej farbe. Svoje nie najkrajšie pomenovanie si vyslúžil vďaka tvaru svojho suchého koreňa. Práve v ňom sa ale skrývajú skutočne magické schopnosti. Obsahuje totiž látky nazývané harpagosidy, ktoré pôsobia protizápalovo a analgeticky. V tradičnej medicíne sa používal a stále používa na liečbu zápalových ochorení, znižuje bolesť pri osteoartróze, zmierňuje príznaky dny, zmierňuje bolesti chrbta a navyše, môže podporiť aj chudnutie. Prospieva lepšej funkcii pečene a ľadvín, podporuje správne zažívanie, dodáva vitalitu a sviežosť pleti, uľahčuje hojenie vyrážok a sceľovanie jaziev. Má priaznivý vplyv na kĺby, chrupavky a kosti. Čertov pazúr sa najčastejšie užíva vo forme prášku, tabletiek alebo tinktúry.

Domovinou tejto trvácnej rastliny je južná a juhozápadná oblasť Afriky. Vyskytuje sa napríklad v Namíbii, rastie taktiež na okrajoch púšte Kalahari. Dnes je pestovaná aj v Angole či Botswane. Na mnohých pôvodných územiach je rastlina postupne radená medzi chránené druhy. 

Aké sú jeho najznámejšie účinky?

1. Znižuje zápal v organizme

Zápal je nevyhnutnou reakciou nášho imunitného systému na zranenie alebo infekciu. Je potrebný na ochranu nášho organizmu pred poškodením. Chronický zápal môže mať ale nepriaznivý vplyv na zdravie.

Medzi zápalové ochorenia patrí aj artritída. Dna je jednou z foriem artritídy, ktorá sa vyznačuje bolestivým opuchom a sčervenaním kĺbov. Je to spôsobené nahromadením kyseliny močovej v krvi, ktorá sa vytvára, keď sa rozpadnú zlúčeniny nachádzajúce sa v určitých potravinách.

Čertov pazúr bol navrhnutý ako potenciálny liek na zápalové stavy, pretože obsahuje rastlinné zlúčeniny nazývané iridoidné glykozidy, najmä harpagozid.

2. Znižuje bolesť pri osteoartróze

Osteoartróza (alebo tiež artróza) predstavuje degeneratívne ochorenie postihujúce kĺby. Najčastejšie sú postihnuté kĺby rúk, kolien a bedier. Súčasný výskum naznačuje, že čertov pazúr môže byť účinný pri znižovaní bolesti spojenej s osteoartrózou.

3. Zmierňuje bolesti chrbta

Bolesť krížov je pre mnohých záťažou. Odhaduje sa, že až 80 % obyvateľstva pocítili alebo pravidelne pociťujú bolesť chrbta. Spolu s protizápalovými účinkami vykazuje čertov pazúr potenciál úľavy od tohto typu bolesti chrbta, najmä v jeho krížovej časti.

4. Môže podporiť chudnutie

Čertov pazúr dokáže potlačiť chuť do jedla prostredníctvom interakcie s hormónom hladu ghrelín. Ghrelín je hormón vylučovaný žalúdkom a jednou z jeho primárnych funkcií je signalizovať mozgu, že je čas jesť.

Link na obrázok: https://www.shutterstock.com/image-photo/devils-claw-harpagophytum-procumbens-limited-depth-1426570106