Krajšieprsia.sk

Táto vianočná tradícia spôsobuje doslovné peklo na zemi. Môžeme tomu zabrániť!

Hororová cesta kaprov z rybníka na štedrovečerný stôl patria neodmysliteľne ku koloritu slovenských Vianoc. Veterinári, ako aj organizátori petícii na ochranu zvierat stále častejšie apelujú na nadmerné zvyšovanie fyzického utrpenia a stresu, ktoré každoročne prežívajú tieto sladkovodné ryby pri neodbornej manipulácii s nimi.

Málokto si však uvedomuje, akou ťažkou a nekonečnou smrťou vianočné kapry umierajú.

Transport

Celé toto peklo sa začína už prepravou z rybníka. Siete a podberáky mu spôsobujú stres, poškodzujú ochranný sliz a zanechávajú rôzne zranenia, neraz aj odtrhnú plutvu. Opakovane je vystavovaný bolestivým dotykom a stiskom. Kapor strávi množstvo času mimo vody, kde sa dusí a nedokáže nadýchnuť. Počas samotného prevozu je v tlačenici kaprích tiel v kadi bez možnosti dostatočného pohybu a kyslíka. Ďalším negatívom je nedostatočná hĺbka nádob, pretože kapry prirodzene žijú na dne vôd. Kapry sú obzvlášť citlivé na nadmerný hluk a vibrácie nákladného auta i okolitej dopravy. Transportný stres je jedným z najzávažnejších typov stresu nielen u rýb, cicavcov, ale i vtákov.

Predajné kade

Kapor strávi na predajnom mieste neraz dni až týždne v neustálom strese z hluku v okolí a v strachu z podberákov a rúk predajcov, ktorí z kade vyberajú jedného kapra za druhým. Kapry so slabšou imunitou tieto dávky stresu zabijú ešte v kadi.

Igelitová taška

Kapor dokáže prežiť mimo vody aj niekoľko hodín. Je to však čas, kedy sa doslova dusí a zároveň prepadá panike. V igelitke či inej taške bez vody bojuje o život a vydesený sa pokúša nadýchnuť kyslíku zo vzduchu, ktorý mu postačuje sotva na to, aby nezomrel ihneď. Skúste si len na chvíľu predstaviť, ako sa cítite, keď si vyrazíte dych.

Vaňa

Kapry potrebujú na prežitie čistú okysličenú vodu. Voda z vodovodu je však chlórovaná. Chlór vo vode kaprovi leptá jeho citlivé žiabre a oči. Kapry navyše svoje oči nedokážu zatvoriť a chrániť sa tak pred dráždivým prostredím. Ak ste si niekedy po krájaní čili papričiek pretreli prstami oči, tak tušíte, čo kapor prežíva vo vašej vani.

Zabitie

Kapry, ktoré nestihnú umrieť pri prevoze, v obchode ani vo vani, sú podľa vianočných tradícií zabité na Štedrý deň, a to opakovaným úderom tupým predmetom do hlavy či odrezaním hlavy nožom pri plnom vedomí.

Cieľom celej kampane zameranej na ochranu kaprov nie je zakázať ich konzumáciu úplne alebo zmazať niekoľkoročnú tradíciu. Snahou je uvedomenie si skutočnosti, že aj kapor je živý tvor, ktorý vníma rovnako bolesť a stres ako akýkoľvek iný tvor na svete. Zámerom je zaobchádzať s ním tak, aby mu bolo spôsobené čo najmenšie utrpenie.