Krajšieprsia.sk

Zmeny poprsia od tehotenstva po dojčenie

Už počas prvých týždňov tehotenstva ženy pociťujú enormné zmeny týkajúce sa ich poprsia. Meniace sa prsia majú svoju príčinu v hormonálnych zmenách a tiež v raste mliečnej žľazy. Celé telo ženy vrátane pŕs sa začína pripravovať na príchod bábätka. Okrem rastu pŕs je možné pozorovať stmavnutie prsných dvorcov. Čo všetko sa udeje s vašimi prsiami v období od tehotenstva až po narodenie a dojčenie dieťaťa?

Ranné štádium tehotenstva

Zmeny poprsia sú pre niektoré ženy signálom, že sú tehotné. Niekedy tieto zmeny spozorujú skôr ako si potvrdia samotné tehotenstvo. Na samom počiatku začínajú byť prsia vplyvom hormónov veľmi citlivé. Táto citlivosť až bolesť by mali zmiznúť po prvom trimestri. Ruka v ruke s citlivosťou príde postupné zväčšovanie prsných žliaz, ktoré sa prejavia zväčšením poprsia. Avšak niektorým ženám sa prsia zväčšia na samom konci tehotenstva. Toto zväčšenie môže byť niekedy až jeden a pol násobné, čo je pre samotné dámy šoková terapia. V žiadnom prípade sa nesnažte zmeny poprsia kamuflovať tým, že budete nosiť svoje pôvodné podprsenky alebo dokonca menšie. Po prvých troch mesiacoch je čas na kúpu tehotenskej podprsenky. Pripravte sa tiež na to, že novú podprsenku resp. väčšiu budete počas tehotenstva meniť približne trikrát.

Sme v polovici cesty

Po štvrtom mesiaci tehotenstva sa poprsie nielen zväčší, ale začne tiež pracovať. Prsné žľazy produkujú mlieko. Tento proces ani nespozorujete, pretože vaše telo mlieko vstrebe, keďže sa produkuje vo veľmi malom množstve. Nastáva obdobie, kedy zmeny vidíte aj na prsných dvorcoch. Prichádza k ich zväčšeniu a stmavnutiu. Často spozorujete na dvorcoch tekutinu. Ide o akýsi ochranný olej, ktorý bráni zápalom počas kojenia. V tomto období venujte prsiam zvýšenú pozornosť vo forme masáží a natierania špeciálnou kozmetikou proti striám. Vďaka pravidelnej starostlivosti nebudú na prsiach badateľné zmeny ani po rýchlom zväčšení pŕs.

Tesne pred finále

Tesne pred pôrodom bude poprsie veľmi ťažké a bolestivé. Bolesti čiastočne eliminujete nosením špeciálnych športových a nočných podprseniek. Veľa žien sa zľakne, keď ešte dieťa nie je na ceste, ale ich prsia začnú produkovať mlieko. Tento stav sa začína pár dní pred pôrodom a nejde o pravé mlieko, ale o kolostrum. Kolostrum prsia produkujú aj pár dní po pôrode. Ide o látku, ktorá u dieťaťa pomáha budovať imunitu. Do pôrodnice si nezabudnite pribaliť dojčiacu podprsenku s klipsňami, ktoré sa vám pri dojčení budú jednoduchšie odopínať.

Kojenie je spojením

Po pôrode prsia stvrdnú vplyvom tvorby mlieka, zmien žliaz a prekrvenia. V tomto momente už prsia prestávajú rásť. Pocity napätia i tvrdosti postupne miznú a zostávajú len nádherné pocity spojenia matky s dieťaťom. Zmenšovanie pŕs nastáva približne pol roka po narodení dieťaťa, ale do pôvodnej veľkosti sa dostanú až po úplnom odstavení od mliečka. Niektorým ženám sa prsia do pôvodného stavu nikdy nevrátia, badajú ich ochabnutie. Iné ženy ani nespozorujú, že rodili. Všetko je individuálne a stav poprsia závisí od genetiky. Čiastočne pomáhajú spevňujúce podprsenky, cvičenie a natieranie pŕs špeciálnou kozmetikou.